Skip to main content

Burun Estetiği

Yüzün estetik görünümünü belirleyen en önemli bölge burundur. Rinoplasti dediğimiz burun estetiği ameliyatı burnun görüntüsünden hoşnut olmayan kişilere yapılabilir. Tabi ki bir yaş sınırlaması vardır. Burun ameliyatı olacak kişinin ortalama 17-18 yaşını doldurması gerekir. Bu yaşlara kadar gelişim hala devam ettiği için burun henüz son halini almamıştır. Ayrıca burun ameliyatı olacak kişinin kişilik gelişimi de tamamlanmış olmalıdır. Gerçeküstü hayallere kapılmaması gerekir. Hayran olduğu bir ünlünün burnuna sahip olmak isteyen bir kişinin hayal kırıklığına uğraması mümkündür. Çünkü herkesin yüz şekli ve burun yapısı farklıdır.

Burun estetiğinde amaç en doğal görünümü sağlamak olmalıdır. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi “Güzelliğin göstergesi doğallıktır.” Bu sebeple işlemi doğallık çerçevesinde yürütmek esastır.

Burun estetiği ameliyatında burnun ucu indirilebilir ya da kaldırılabilir, sağa sola eğrilik varsa düzeltilebilir, burun sırtında fazlalık varsa alınabilir ya da çöküklük varsa doldurulabilir, burun ucu inceltilebilir ya da kalınlaştırılabilir, burun delikleri küçültülebilir. Bazen sadece şekilsel sorunlara bağlı işlem yapılmaz. Nefes alma sorunlarında, iç kıkırdak eğriliklerinde septum deviasyonu ameliyatı yapılarak hem rahat nefes alımı sağlanır hem de istendiği takdirde daha estetik bir buruna sahip olunabilir.

BURUN TIKANIKLIĞI, BURUN ETİ BÜYÜMESİ, SEPTUM DEVİASYONU

Burun delikleri arasındaki kıkırdak yapıya (derinleştiği zaman kemik yapıya dönüşür) septum denir. Septumun sağa veya sola kaymasına da septum deviasyonu adı verilir. Aslında çoğu insanda septum deviasyonu vardır ancak birçoğu bunun farkında değildir. Eğer burunda tıkanıklık oluştuysa ya da dışarıdan eğri bir görüntü ortaya çıktıysa deviasyon fark edilir. Deviasyon sırasında burun deliklerinden biri daralır. Geniş olan taraftan daha fazla hava geçer. Bu da burun eti büyümesine yol açar. En önemli burun tıkanıklığı nedenlerinden biri de budur. Burun estetiği ameliyatı ile estetik bir görünümün yanı sıra rahat nefes alma da sağlanır.

Septum Deviasyonu hakkında detaylı yazımızı okumak için tıklayın.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

Burun ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama 2-3 saat arası sürer. Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte estetik cerrahide de yeni teknikler uygulanmaya başladı. Biz de bu yenilenen teknolojiyi her zaman yakından takip ederek ameliyatlarıma katıyoruz. Son zamanların en önemli yeniliklerinden biri de piezo cerrahisidir. Piezo tekniğinde kemik yapılar kırılmadan şekillendirilebilir. Buna bağlı olarak ameliyat sonrası dönemde daha az morluk ve şişlik gördüğü gibi ameliyat esnasında da konfor sağlanır. Piezo cerrahisi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Burun ameliyatı açık ve kapalı yöntemlerle yapılabilir. Açık teknikte ciltte yaklaşık 1 cm’lik ince bir kesi açılarak geniş bir görüş alanı sağlanır. Kapalı teknikte ise sadece burun içine kesi yapılır.

BURUN AMELİYATI SONRASI

Burun ameliyatı sonrası sanıldığı ağır bir süreçle karşılaşılmaz. Herkesin baş edebileceği hafif ağrılar tabi ki olacaktır ama ağrı kesicilerle dindirmek mümkündür. Ameliyat günü akşamı ya da bir gün sonra eve gidilebilir. Yatarak dinlenmeye gerek yoktur. İşe gidilebilir, dışarıya çıkılabilir. Göz altındaki morluklar ve şişlikle doğaldır. Ortalama bir hafta sonra geçecektir. Burnunuzun tam şekil alması 6 ay ila 1 yıl arasında gerçekleşir. Ameliyat sonrası ilk aylarda burnunuza darbe almamaya, güneş ışığına direkt maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz.